553 miliardy dolarów. Tyle zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka Niemcy muszą zapłacić indywidualnie Polakom za straty wyrządzone podczas II wojny światowej.

Mularczyk, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, podczas konferencji prasowej w Sejmie powołał się na ekspertyzę z lat 90. Zgodnie z nią liczba obywateli polskich poszkodowanych w latach 1939–45 przez hitlerowskie Niemcy to 13 milionów 315 tysięcy osób.

– Zdecydowana większość osób poszkodowanych już nie żyje i nigdy nie dostała odszkodowania od państwa niemieckiego. Jest to odrębna i indywidualna kategoria roszczeń, którą należy odróżnić od reparacji wojennych przynależnych państwu polskiemu – podkreślił Mularczyk podczas konferencji.

Jak poinformował, indywidualna suma roszczeń tych ludzi wynosiła 284 miliardy dolarów na lata 90, zaś po uwzględnieniu waloryzacji na rok 2017 są to 543 miliardy dolarów.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!