Fot. Facebook.com/Maciej-Gdula

Z okazji Dnia Dziecka w przedszkolu nr 4 w Kępnie została wystawiona inscenizacja wiersza Juliana Tuwima „Murzynek Bambo”.  Pomysł ten skrytykował w mediach społecznościowych poseł Lewicy Maciej Gdula. Jego zdaniem utwór autora „Kwiatów polskich” jest rasistowski.

„Tuwim był genialnym poetą, ale nawet największym zdążają się utwory, które źle się zestarzały. Murzynek Bambo jest rasistowski i wspiera »radosny i niewinny« rasizm jak w przedszkolu w Kępnie, gdzie pracownicy odtwarzają najgorsze uprzedzenia”, skomentował parlamentarzysta na Twitterze inscenizację, która została przez pracowników przedszkola udostępniona w serwisie You Tube.

Gdula wzmocnił jeszcze swoją krytykę, po tym jak w obronę utwór Tuwima wziął  Waldemar Kuczyński, zdaniem którego „Murzynek Bambo” jest „ciepłą opowieścią o czarnoskórym chłopczyku pisaną w oglądzie świata tamtego czasu”. „Można go oceniać przez okulary dzisiejsze, ale robienie tej opowiastce i innym dziełom inkwizycyjnego procesu i wpisywania na nowy Indeks Dzieł Zakazanych to głupota”, oświadczył były minister.

„Na dziś słowa o tym, że »murzynek nie chce pic mleka, bo się wybieli« to po prostu rasizm. Ten wiersz zawsze gdy jest wykonywany/czytany powinien być poprzedzony komentarzem, że zawiera treści rasistowskie”, odpowiedział Kuczyńskiemu Gdula.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat