Fot. Wikimedia Commons/Mielon (Mielon)/CC-BY-3.0

Podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Płońsku Donald Tusk przekonywał, że celem PiS jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Ostrzegł, że może stać się to w każdej chwili podczas nocnego głosowania w Sejmie.

REKLAMA

– Zwracam się do wszystkich, którzy nas słuchają i oglądają. PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE. Ja to wiem – mówił przewodniczący PO o groźbie polexitu. – Byłem świadkiem i uczestnikiem rozmów wiele lat temu, z których ta niechęć do naszego członkostwa w UE była wręcz manifestacyjna. W rozmowach tajnych, kuluarowych, prywatnych, w cztery oczy i publicznych. To nie może być zaskoczenie dla nikogo – oświadczył.

W niedzielę na słowa byłego szefa Rady Europejskiej zareagował poseł PiS Sławomir Skwarek, zdaniem którego Tusk mówi nieprawdę, by tezy te wykorzystać w kampanii politycznej własnej partii.

REKLAMA

– To wszystko są kłamstwa. Póki co nigdzie nie chcemy występować – stwierdził, dodając, że „polexit jest regularnie odgrzewanym fake newsem opozycji”. – Donald Tusk podgrzał to jeszcze podczas ostatniego spotkania swojej partii. To hasło było promowane przez ostatnią konwencję, jak i przez media – powiedział.

Według Skwarka wystarczającym dowodem na kłamliwość tez przedstawionych przez Tuska jest ostatnia uchwała komitetu politycznego PiS, w której wykluczono możliwość wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

REKLAMA