sałata
fot. Pixabay

Przygotuj odżywkę do sałaty i obserwuj, jak doskonale wpływa na Twoją uprawę. Obfite i bardzo smaczne plony zaskoczą Cię bardzo szybko. To nawóz jest całkowicie naturalny.

Sałacie, tak i wielu innym warzywom potrzebny jest nawóz. Możesz sięgnąć po gotowy środek ze sklepu ogrodniczego albo zrobić go własnoręcznie – będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Receptura nie jest skomplikowana.

Czym najlepiej nawozić sałatę?

Jeśli jesteś wielbicielem kawy sypanej, a do tego posiadasz warzywnik, to połącz przyjemne z pożytecznym. Aż trudno uwierzyć, że fusy z kawy to znakomita odżywka do sałaty. Są źródłem fosforu, azotu, żelaza, potasu, wapnia i magnezu. Te substancje są roślinom bardzo potrzebne, bo dzięki nim prawidłowo się kształtują i szybciej rosną. Fusy jako nawóz możesz zastosować na 3 sposoby.

Jeśli robisz kompost, to wystarczy, że dodasz do niego również odpad z kawy. Tylko zachowaj umiar – fusy powinny stanowić maksymalnie 20% pełnego kompostu. Jednak najprościej jest zwyczajnie posypać grządki sałaty fusami. Rozsyp je dookoła roślin i delikatnie przysyp glebą, aby ułatwić ich wchłanianie.

Inny trik polega na zalaniu fusów wodą. Mieszankę pozostaw na parę godzin albo całą noc. Po tym czasie przecedź zawartość przez sito i stosuj do podlewania warzywa.

Do jakich roślin nadaje się nawóz z fusów kawy?

Zanim przygotujesz nawóz, wcześniej odpowiednio postępuj z fusami. Zawsze po wypiciu małej czarnej kolekcjonuj fusy i przetrzymuj w dokładnie zamkniętym pudełeczku. Gdy uzbierasz już właściwą ilość, to kawowy odpad wysusz. Rozmieść go na ręczniku papierowym i odstaw, aby wyparowała z niego cała woda. Warto dodać, że fusy to dość kompleksowa odżywka, która wspomoże zarówno sałatę, jak i inne rośliny. Fusy z kawy doskonale odżywią:

Warzywa: fusy aplikuj tym warzywom, które lubią kwasową ziemię. Należą do nich: brokuły, ogórki, pomidory, papryka czy kalafior.

Kwiaty doniczkowe: jeśli masz w domu zamiokulkasa, filodendrony czy anturium, to śmiało podaj im fusy. Wystarczy, że posypiesz nimi podłoże w doniczce.

Drzewa owocowe: kawowy odpad rozsyp dookoła pni jabłoni, grusz i śliw. Możesz także wzbogacić rośliny kompostem zawierającym fusy.Owoce ogrodowe: maliny, jeżyny, truskawki, agrest, borówki pokochają fusy.

Czytaj też: Nawóz do pelargonii za 0 zł. Wzmocni kwiaty i wypędzi mszyce


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!