Posyp tym zgniłe korzenie. To jedyny patent na uratowanie przelanej rośliny

usychająca roślina doniczkowa
fot. screen Youtube / Kill This Plant

Chociaż woda jest konieczna do odpowiedniego rozwoju kwiatów doniczkowych, jej zbyt duża ilość wyrządza więcej szkody niż pożytku. Gdy rośliny zostaną przelane, zaczną słabnąć, co szybko zauważysz. Listki utracą elastyczność i jędrność, a gałązki zaczną opadać. Jak sobie wtedy poradzić?

REKLAMA

Liście przelanej rośliny żółkną, a potem brązowieją, co jest efektem działalności grzyba. Jego zarodniki są toksyczne dla kwiatka, którego korzenie zepsuły się w wyniku przelewania. Z tej przyczyny trzeba działać jak najszybciej. To jedyna droga, by uratować okaz.

Przelaną roślinę uratujesz w prosty sposób

Najpierw pozbądź się pożółkłych liści (nie zregenerują się). Potem weź worek na śmieci i ręcznik papierowy. Ten pierwszy gadżet rozmieść na płasko, a na nim umieść listki ręcznika – tak by powstało kilka ich warstw. Osłabioną roślinę wyciągnij z doniczki i usytuuj na ręczniku. Poczekaj, aż zupełnie wyschnie, a szczególną uwagę zwróć na korzenie. Suchy kwiat otrzyj ostrożnie z gleby, a zgniłe korzonki utnij nożem (narzędzie powinno być dobrze naostrzone i odkażone). Pora na kluczowy krok – zabezpieczenie przed rozwojem choroby grzybowej.

REKLAMA

Jedyny patent na uratowanie przelanej rośliny. Pamiętaj o 1 czynności

Przelana roślina, nieustannie mokra gleba i zgniły układ korzeniowy sprzyjają rozwojowi zalążków grzybów. Późniejsza walka z nimi wcale nie jest łatwa. Warto jak najprędzej zwalczyć zarodniki, aby choroba nie zdążyła się rozwinąć na dobre. Wybawieniem jest w tym przypadku cynamon.

Mieloną przyprawą lekko posyp wysuszone korzenie, a potem umieść roślinę w świeżym, luźnym podłożu. Na wierzchnią powłokę ziemi również nanieś trochę cynamonu i bardzo skromnie podlej – wystarczy kilka razy rozpylić wodę na glebę. Cynamon działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Po przesadzeniu okaz nawadniaj z umiarem i tylko wtedy, gdy podłoże zupełnie przeschnie (z reguły raz na kilka dni).

REKLAMA

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi