Fot.Facebook.com/TelewizjaTVTrwam

Kosmiczne pieniądze trafiły do fundacji Lux Veritas oraz innych podmiotów, będących pod kontrolą ojca Tadeusza Rydzyka, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformował na Instagramie 16-letni aktywista Maciej Rauhut, który niedawno wygrał sprawę w sądzie z Rydzykiem – w ciągu 6 ostatnich lat toruński redemptorysta zainkasował 19,5 mln złotych!

„Obiecałem, że udostępnię informację o tym, ile dostały podmioty ojca Rydzyka od ministerstw. Słowa dotrzymałem na tyle, ile mogłem” – napisał w piątek 28 października na Instagramie 16-letni Maciej Rauhut z Krapkowic. „Dostały prawie 19,5 mln zł. W sześć lat. Co tam, że polska ochrona zdrowia jest skrajnie niedofinansowana? Dajmy Rydzykowi!!! Serio, nie mam słów na to państwo. Nie dzierżę tego rządu” – dodał.

W 2022 roku Rauhut podał fundację Lux Veritatis do sądu, gdyż ta nie chciała udostępnić mu pełnych informacji o tym, ile pieniędzy otrzymała od Skarbu Państwa pomiędzy 2016 a 2021 rokiem. W sierpniu nastolatek wygrał proces z fundacją Tadeusza Rydzyka.

Nie 19,5 miliona, ale ponad 325 milionów!? Taką kwotą podatnicy „dokarmiali” biznesy Tadeusza Rydzyka

„Sprawa dotyczy nieudostępnienia informacji publicznej o tym, jakie instytucje i w jaki sposób przekazywały fundacji Rydzyka ogromne pieniądze, które mogły przecież pójść na psychiatrię, która jest w opłakanym stanie – leży i kwiczy, ratując w ten sposób setki, jak nie tysiące ludzkich istnień. Ale Rydzyk tej informacji nie udostępnił, chociaż miał taki obowiązek. Miał na to 14 dni. Minął prawie rok. Więc jest wyrok, gówniarz miał rację” – napisał na Instagramie 16-letni aktywista.

Po wygranej 16-latka, o. Tadeusz Rydzyk złożył skargę kasacyjną do NSA. Aktywista nie miał nadziei na ujawnienie przez redemptorystę informacji o pieniądzach, które otrzymał od rządu, więc złożył wnioski o udostępnienie informacji publicznej do kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spółek Skarbu Państwa.

Według osobnego śledztwa portalu „OKO.press”, kwoty, jakie otrzymał Rydzyk były o wiele większe. Wyliczono, że Skarb Państwa kosztowało to w sumie 325 034 641 złotych! Do biznesu toruńskiego redemptorysty dołożyło, m.in. Ministerstwo Kultury (Piotr Gliński), Ministerstwo Sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro) i Fundusz Ochrony Środowiska (Jan Szyszko).


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!