Stosunkiem głosów 51:49 Senat przyjął w środę uchwałę, w której wzywa rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie całej Polski. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa senatorów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Za uchwałą głosowali senatorowie opozycyjnej większości, przeciw – przedstawiciele PiS.

W uchwale podkreśla się, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ze względu na panującą w Polsce pandemię koronawirusa umożliwi – zgodne z konstytucją – przesunięcie terminu wyborów prezydenckich.

Sprawozdawca projektu senator Jerzy Wcisła (PO) podkreślił, że zastosowanie przez rząd Mateusza Morawieckiego takiego rozwiązania pozwoliłoby zająć się skuteczną walką z COVID-19. Parlamentarzysta stwierdził również, że w istocie wprowadzane obecnie przez ekipę PiS restrykcje są rozwiązaniami typowi dla tego typu stanu nadzwyczajnego.

– Naszym zdaniem – wnioskodawców – powinniśmy odsunąć termin wyborów o co najmniej cztery miesiące, aby politycy nie mieli pretekstu do zajmowania się wyborami – mówił Wcisła. W ocenie do kwestii wyborów prezydenckich będzie można wrócić dopiero wtedy, gdy będzie zauważalny długotrwały trend spadku liczby zakażonych.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat