Fot. Twitter.com/Campus_Polska

Aż 43 proc. badanych ocenia, że Donald Tusk bardziej szkodzi, niż pomaga opozycji. Mniejsza grupa, licząca 27 proc. respondentów, jest przeciwnego zdania, a 30 proc. nie ma opinii w tej sprawie. Takie wyniki przynosi sondaż Social Changes przeprowadzony na zlecenie portalu wPolityce.pl.

W badaniu zadano pytanie: „Z którym stwierdzeniem na temat wpływu działań Donalda Tuska na opozycję w Polsce zgadza się Pani/Pan najbardziej?”. 43 proc. ankietowanych wybrało wariant odpowiedzi, że „Donald Tusk bardziej szkodzi, niż pomaga opozycji”, natomiast 27 proc. wskazało opcję, że były premier „bardziej pomaga, niż szkodzi opozycji”, a 30 proc. nie zdecydowało się na żadną z odpowiedzi i nie miało zdania w tej sprawie.

Szczegółowe dane pokazują, jakie zdanie w kwestii ponownego zaangażowania byłego premiera w krajową politykę mieli wyborcy poszczególnych partii. Powrót Tuska dobrze oceniają wyborcy Koalicji Obywatelskiej (84 proc. – „pomaga”, 4 proc. – „szkodzi”) oraz, choć już w mniejszym stopniu, wyborcy Polski 2050 (48 proc. – „pomaga”, 18 proc. – „szkodzi”). Sympatycy Zjednoczonej Prawicy byli dużo bardziej sceptyczni co do korzyści z powrotu Donalda Tuska (9 proc. uważa, że Tusk „pomaga” opozycji, a 75 proc., że „szkodzi”).

Sondaż został zrealizowany na reprezentatywnej (pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1068 Polaków w dniach od 8 do 11 października 2021 roku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę