fot. Twitter | @RafalOlejnikPL

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował dzisiaj o aresztowaniu, do którego doszło w poniedziałek na terenie Poznania. Zatrzymano tam dwóch obywateli Białorusi. Mężczyźni są podejrzani o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Białorusini trafili do aresztu, gdzie są przesłuchiwani.

Rzecznik prokuratury prok. Łukasz Wawrzyniak powiedział dziś, że obywatele Białorusi zostali zatrzymani w poniedziałek przez Żandarmerię Wojskową.

„Dwaj obywatele Białorusi usłyszeli zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych tego kraju” – poinformował dziś rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. „Usłyszeli zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych Białorusi.”

Według poznańskiej prokuratury, podejrzani mieli być zamieszani w pozyskiwanie informacji o obiektach wojskowych „o krytycznym znaczeniu dla obronności RP”.

„W śledztwie Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali dwóch Białorusinów. Ustalenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego wskazywały, że prowadzili oni działalność szpiegowską na rzecz służb wywiadowczych Białorusi. Mieli m.in. dokonywać rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności RP” – podaje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Białorusini trafili do aresztu na trzy miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.

Portal „wtk.pl” podaje, że w poniedziałek kilkugodzinna akcja Żandarmerii Wojskowej miała miejsce na terenie hotelu na poznańskim Szczepankowie. Jest więc prawdopodobne, że to tam doszło do zatrzymania Białorusinów. Prokuratura jednak tego nie potwierdza, ani temu nie zaprzecza.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę