Prawie 1,5 mln zł kary dla TVN za relację spod Sejmu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę w wysokości 1 479 000 zł na nadawcę programu TVN24. Powód? Propagowanie działań sprzecznych z prawem oraz sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.

   

KRRiT oświadczyła, że kwota ta to zaledwie 1 proc. maksymalnej wysokości kary, jaką Rada mogła nałożyć na stację. Kierując się ustawą o radiofonii i telewizji, została ona ustalona w oparciu o przesłankę rocznego przychodu nadawcy, osiągniętego w 2016 r.

Rada podała uzasadnienie nałożenia kary: – KRRiT po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w programie TVN 24 wydarzeń w Sejmie RP i pod Sejmem RP w dniach 16 – 18 grudnia 2016 r. stwierdziła, iż Spółka TVN SA, nadawca programu TVN 24, naruszyła artykuł 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.

   

Decyzja KRRiT wzburzyła świat dziennikarski, w którym padają oskarżenia o próbę cenzurowania niezależnych mediów. Przedstawiciele mediów twierdzą, że postawa KRRiT jest kuriozalna, gdyż rolą mediów jest relacjonowanie wydarzeń.

Andrzej Gajcy z Onetu napisał: – Decyzja KRRiT jest jednak niebywała. Relacjonowanie nawet sprzecznych z prawem demonstracji lub wydarzeń JEST zadaniem i rolą mediów, a NIE sprzyjaniem im.

   

W sprawie wypowiedział się też Tomasz Lis: – Kara nałożona na TVN to PIS-owski bandytyzm i próba wymuszenia na mediach i dziennikarzach autocenzury. Stop zamordyzmowi! Kara na TVN i białoruskie metody w walce z mediami w pierwszym dniu Morawieckiego – zamordyści zaprezentowali nowy wizerunek władzy.

Internauci komentujący wpisy dziennikarzy mają różne zdanie w tym temacie. Niektórzy popierają decyzję KRRiT: – Nareszcie. @tvn24 to nie jest święta krowa, jak za Tuska. Poza tym, że łamią zasady etyki, łamią też prawo. Kara jest niestety symboliczna.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News