Mark Rutte, premier Niderlandów, zaproponował, by w miejsce dotychczasowej Unii Europejskiej jej kraje członkowskie stworzyły nową. Nie byłoby w niej jednak Polski i Węgier, gdyż oba państwa łamią zasady praworządności obowiązujące w UE.

O pomyśle tym poinformowała w środę na Twitterze dziennikarka Caroline de Gruyter. „Dziś w parlamencie premier Mark Rutte wspomniał o »utworzeniu Unii Europejskiej od nowa« jako ostatecznej opcji, gdyby sytuacja rządów prawa w Polsce i na Węgrzech wymknęła się spod kontroli”, napisała.

Inny z niderlandzkich dziennikarzy, Jaap Jansen, ujawnił ponadto, że Rutte wzywa Parlament Europejski do wywarcia „dodatkowej presji” na Budapeszt i Warszawę w kwestii przestrzegania praworządności.

„Czytajcie, myślcie i opamiętajcie się, eurofobowie. Premier Rutte głośno myśli o ponownym założeniu Unii Europejskiej, jeśli Polska i Węgry nie wrócą na ścieżkę praworządności”, napisał w czwartek były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, udostępniając wpis de Gruyter.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę