Morawiecki napisał list do seniorów
fot. FinnishGovernmet | Creative Commons Attribution 2.0

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do seniorów w specjalnym liście. Szef rządu złożył deklarację, iż jeśli jego partia zwycięży w wyborach parlamentarnych, programy społeczne nie tylko zostaną utrzymane, ale i rozszerzone! „To gwarancja dobrej i bezpiecznej przyszłości” – napisał Morawiecki. Prawo i Sprawiedliwość nieprzerwanie walczy o głosy emerytów. Od lat uważa się, że to tzw. żelazny elektorat partii Jarosława Kaczyńskiego. Czy to właśnie seniorzy zadecydują o kształcie polskiej polityki na następne cztery lata?

List Mateusza Morawieckiego do seniorów został opublikowany przez „Super Express”. Szef rządu zapewnił w nim o ciężkiej pracy rządu na rzecz bezpieczeństwa polskich rodzin – szczególnie tego finansowego. Fragmenty listu premiera publikujemy w poniższym artykule.

„Najważniejszą sprawą dla rządu Prawa i Sprawiedliwości jest bezpieczna przyszłość Polaków. Ta zaś w dużym stopniu zależy od sytuacji finansowej polskich rodzin. Przez ostatnie miesiące nasz rząd ciężko pracował, aby zabezpieczyć budżety domowe milionów rodzin w Polsce. Dziś mam zaszczyt przekazać Państwu dwie dobre wiadomości” – napisał w liście Mateusz Morawiecki.

Dalej premier zapowiedział tegoroczną wypłatę 14. emerytury, która ma być rekordowo wysoka.

„Decyzją Rady Ministrów 14. emerytura w tym szczególnie trudnym roku będzie wyższa o ponad 1000 zł brutto. Oznacza to, że osoby uprawnione otrzymają w tym roku w ramach ‘czternastki’ aż 2650 zł brutto” – podkreśla szef rządu. Dodaje, że taka kwota będzie wypłacana seniorom, który w ramach emerytury otrzymują nie więcej, niż 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę” – „czternastka” będzie pomniejszona o kwotę nadwyżki. Premier zapowiada, że dodatkowe świadczenie trafi do prawie 9 mln emerytów i rencistów.

Morawiecki: Dalsze rządy PiS to gwarancja utrzymania i rozszerzenia programów dla seniorów

„Przez ostatnie lata realnie poprawiliśmy standard życia polskich seniorów. Jeszcze w 2015 roku minimalna emerytura wynosiła 880,45 zł brutto. Dobrze wiemy, z jakimi wyzwaniami borykali się wtedy seniorzy. Prezent dla wnuczka czy wykupienie recepty – takie dylematy urągały godności Polaków” – napisał polski premier. „Dziś minimalna emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 1588,44 zł brutto. To wzrost o ponad 80 procent” – dodał.

Morawiecki przypomniał także, że polscy seniorzy mogą liczyć na szereg innych programów społecznych. Wymienił m.in. 13. emeryturę, program Mama 4+, emeryturę bez podatku do 30 000 zł rocznie czy wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów z programu Senior +.

W liście premier zapowiedział także realizację jednego z punktów programowych PiS-u na tegoroczną kampanię – chodzi o „darmowe leki” dla osób powyżej 65 r.ż. Na koniec padła ponadto deklaracja, że nie jest to ostatnie słowo Prawa i Sprawiedliwości. Premier zapowiada, że jeśli jego formacja ponownie wygra wybory, będzie to gwarancją utrzymania wszystkich świadczeń, a nawet ich rozszerzenia.

„Dalsze rządy Prawa i Sprawiedliwości to gwarancja, że te wszystkie programy nie tylko będą utrzymane, ale będą dalej rozwijane. To gwarancja dobrej i bezpiecznej przyszłości” – podsumowuje Mateusz Morawiecki w liście, opublikowanym przez „SE”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!