Fot. Facebook.com/obajtekdaniel

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został laureatem nagrody Człowiek Wolności przyznawanej przez prawicowy tygodnik „Sieci”. Podczas transmitowanej m.in. w publicznym kanale TVP Info uroczystości gratulacje Obajtkowi złożyli prominentni działacze PiS oraz członkowie rządu Mateusza Morawieckiego. Uwagę komentatorów zwrócił fakt, że sam premier nie wziął udziału w uroczystości i nie wygłosił okolicznościowego przemówienia z gratulacjami. Powiązano to z doniesieniami, że Obajtek miałby zastąpić Morawieckiego na stanowisku szefa rządu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, wychwalając osiągnięcia prezesa Orlenu dla gospodarki, stwierdził, że Obajtek jest „nadzieją wszystkich Polaków, którzy chcą dobra naszego narodu”.

W podobnym tonie wypowiadali się inni prelegenci, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy Jacek Sasin i Piotr Gliński czy prezes NBP Adam Glapiński. Wydaje się jednak, że wszystkich w zachwalaniu Obajtka przebił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który przyrównał szefa koncernu paliwowego do Napoleona.

– Napoleon Bonaparte mówił, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, jakby znał prezesa Obajtka. Szarża Daniela Obajtka w polskim biznesie, jak ta pod Somosierrą, do której odnosił się Napoleon, budzi podziw – podkreślił zastępca Zbigniewa Ziobry. – W trudnym roku, gdy przytłoczyła nas pandemia, pan prezes Daniel Obajtek dał przykład tego, jaką rolę nie tylko w biznesie, ale i w społeczeństwie powinny pełnić spółki z udziałem Skarbu Państwa. Pokazał, na czym polega odpowiedzialność za wspólnotę – oświadczył.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę