REKLAMA

Fot.ilustr.Pexels.com/Public Domain

Zdaniem prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzany właśnie w życie program rządowy Polski Ład przyniesie poprawę sytuacji materialnej zdecydowanej większości emerytów i rencistów.

REKLAMA

– Nowy rok przyniósł zmiany dla wszystkich podatników. Roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek. To wszystko wpłynie na wysokość emerytur i rent netto, czyli faktycznych wypłat – powiedziała Gertruda Uścińska, cytowana przez PAP.

Jak dodała prezes ZUS, Polski Ład zagwarantuje wzrost emerytur i rent. Dotyczyć to będzie ponad 90 proc. osób pobierających te świadczenia.

REKLAMA

– Emeryt ze świadczeniem 2500 zł brutto przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrośnie do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł – podkreśliła.

Uścińska poinformowała również, że emeryt „ze świadczeniem minimalnym 1250,88 zł brutto otrzymywał do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 1138 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 71 zł miesięcznie”.

REKLAMA

– Rocznie zyska 864 zł. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł. One po zmianach zyskają 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie – zadeklarowała.

REKLAMA