W wywiadzie udzielonym niemieckiej gazecie „Bild am Sonntag” prezydent Andrzej Duda skomentował kwestię reparacji wojennych. – Wyrządzone Polsce straty wojenne nigdy nie zostały wyrównane – stwierdził.

Duda zaznaczył, że reparacje nie są jeszcze „tematem załatwionym”, a w polskim Sejmie trwają obecnie prace ekspertów, którzy analizują ten problem. Prezydent powiedział, że Polska nie otrzymała wciąż odszkodowania od Niemiec za poniesione straty w czasie wojny, gdy Warszawa została „zrównana z ziemią”. W ocenie prezydenta, sprawa reparacji ma nie tylko wymiar materialny, ale jest także kwestią „prawdy i odpowiedzialności”.

Dziennikarze „Bild am Sontag” prowadzący rozmowę z prezydentem Dudą, przy okazji omawiania relacji polsko-niemieckich, nawiązali również do wypowiedzi polityków skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec, którzy pomniejszają i bagatelizują zbrodnie III Rzeszy.

– Odpowiedzialność hitlerowskich Niemiec za wybuch wojny, Holokaust i za zabitych sześć milionów polskich obywateli jest oczywista – oświadczył Andrzej Duda, odnosząc się do przekazu działaczy AfD. Zaznaczył ponadto, że w pojednaniu obu państw, Polski i Niemiec, kluczową rolę odgrywał zawsze fakt, że niemieccy politycy nigdy nie podawali w wątpliwość niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę