Brazylijska centrala związkowa Unisaude, zrzeszająca ponad milion lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia, oskarżyła prezydenta kraju Jaira Bolsonaro o popełnienie „zbrodni przeciwko ludzkości”. Związkowcy zarzucają mu „lekceważenie klęski, jaką stanowi pandemia koronawirusa”.

Oficjalny pozew przeciwko Bolsonaro w tej sprawie został skierowany do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze po tym, jak brazylijskie władze ogłosiły najnowsze dane dotyczące pandemii COVID-19.

Zgodnie z nimi w Brazylii, która obecnie jest drugim po Stanach Zjednoczonych państwem najsilniej zaatakowanym przez koronawirusa, pomiędzy 18 i 25 lipca zanotowano 51 147 nowych zakażeń, zmarło zaś 1 211 osób.

Unisaude oskarża Bolsonaro o „nieumiejętność znalezienia właściwej odpowiedzi na pandemię”. Zdaniem związkowców może to być uznane za „zbrodnię przeciwko ludzkości”, jak również za „akt ludobójstwa”. Inny z zarzutów dotyczy „lekceważenia i negowania zagrożenia, jakie stanowi pandemia”. Jak stwierdzono w pozwie, miało to dla Brazylii „katastrofalne konsekwencje w postaci całkowitej zapaści systemu szpitalnictwa, pomocy i kontroli zdrowotnej”.

Prezydentowi zarzucono także między innymi „zachęcanie do masowych zgromadzeń bez ochrony w postaci maseczek i innych środków ostrożności oraz udział w tego rodzaju zgromadzeniach” oraz prowadzenie kampanii na rzecz powszechnego stosowania hydroksychlorochiny do leczenia koronawirusa. Według związkowców jest to lek, „którego skuteczność nie została zbadana ani potwierdzona”.

Łączna liczba oficjalnie potwierdzonych zachorowań na koronawirusa w Brazylii od początku epidemii to 2 423 798 osób. Zanotowano 87 131 przypadków śmiertelnych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę