Prezydent Duda gloryfikował gen. Hallera podczas odsłonięcia pomnika. „Był rycerzem Rzeczypospolitej w najpełniejszym tego słowa znaczeniu”

Podczas niedzielnej uroczystości odsłonięcia popiersia gen. Józefa Hallera w Jurczycach w Małopolskiem prezydent Andrzej Duda powiedział, że „Generał Józef Haller był wspaniałą postacią. Był rycerzem Rzeczpospolitej w najpełniejszym tego słowa znaczeniu”.

Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w całą inicjatywę budowy popiersia w miejscowości narodzin i dzieciństwa generała.

– W 100-lecie odzyskania niepodległości dokonaliście państwo aktu budowy tego pomnika, aktu wspomnienia o wielkim Polaku, wspaniałym żołnierzu, bohaterze polskiej niepodległości – o panu generale Józefie Hallerze. Pokazaliście w ten sposób i wzmocniliście waszą lokalną tradycję, wskazując waszego bohatera niepodległej Rzeczpospolitej – mówił Duda.

Dodał też, że „Gen. Haller był, choć to nie pierwszy pomnik pana generała Hallera, postacią pomnikową w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości – żołnierz z powołania, zawołania, przekonania”.

Zaznaczył też, że Haller był aktywnym działaczem społecznym. Znany był z pracy organicznej, co przejawiało się w udziale w kółkach rolniczych oraz na polu harcerstwa.

Czytaj także:  Paulini z Jasnej Góry chwalą się w internecie wizytą Himmlera w klasztorze

– Był posłem, ministrem, był wszechstronny. Był wielką postacią II Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim można powiedzieć, że był rycerzem Rzeczypospolitej w najpełniejszym tego słowa znaczeniu – mówił prezydent.