– Mimo huraganowych ataków na obecne władze i w Polsce, i z zewnątrz ta naprawa wymiaru sprawiedliwości zostanie zrealizowana – zapowiedział w piątek Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Zwolenia. Stwierdził przy tym, że „czarne owce wśród sędziów muszą być natychmiast eliminowane”.

Prezydent odniósł się w ten sposób do przyjętej właśnie przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie praworządności w Polsce oraz do ostatniej wizyty w Warszawie Komisji Weneckiej, której przedstawiciele skrytykowali forsowane przez PiS represyjne prawo wobec sędziów, zwane przez publicystów „ustawą kagańcową”.

– Próbują nam dzisiaj prawo do posiadania uczciwego wymiaru sprawiedliwości i możliwości do jego naprawy na wszystkie sposoby odebrać — podkreślił Andrzej Duda i dodał: – My, Polacy, mamy prawo mówić o swoich prawach, po to walczyliśmy o demokrację. Jestem prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej i powiem tak: nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy.

Znaczną część swojego emocjonalnego wystąpienia w Zwoleniu prezydent poświęcił sędziom i krytykowanej przez opozycję oraz przez instytucje Unii Europejskiej reformie wymiaru sprawiedliwości.

 – Sędziowie jako przedstawiciele władzy państwowej są sługami społeczeństwa, nie odwrotnie. To oni ponoszą odpowiedzialność za to jak wymiar sprawiedliwości jest postrzegany. Jeżeli ktoś patrzy na społeczne oceny i widzi, że ponad 80 proc. ocenia go fatalnie, to państwo sędziowie powinni spojrzeć na siebie i strukturę, którą tworzą – zauważył Duda.

– Jakoś dziwnym trafem te sędziowskie elity, same siebie nazywające kastą, co woła o pomstę do nieba, nie pokazały na przestrzeni ostatnich lat żadnego konstruktywnego programu naprawy wymiaru sprawiedliwości – grzmiał prezydent.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!