W Krakowie w poniedziałek rozpoczęła się Konferencja Giełd Trójmorza. Wydarzenie uroczyście zainaugurował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że rozwój Trójmorza jest ważny dla całej Unii Europejskiej.

– To jedna trzecia terytorium UE, to jedna czwarta społeczeństwa europejskiego i tylko 10 procent kapitału, więc cały czas za mało, ale to zarazem wielka perspektywa – powiedział prezydent o Trójmorzu.

– Trzeba starać się mobilizować nasze firmy przede wszystkim do tego, aby inwestować wzajemnie w ramach Trójmorza. Ostatni raz Polska taką siłę jak dzisiaj miała w XVII wieku i jest naszym wielkim zadaniem, żeby tę szansę wykorzystać – ocenił Duda.

W przemówieniu głowy państwa nie zabrakło też odniesienia do byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Lech Kaczyński uważał, że mamy podobną historię, przeżywaliśmy podobne trudności. Jesteśmy w stanie może nawet lepiej się zrozumieć, niż jesteśmy w stanie się zrozumieć z naszymi kolegami z zachodu Europy – mówił prezydent Duda.

Celem Konferencji Giełd Trójmorza, organizowanej przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, jest pogłębienie współpracy pomiędzy giełdami z krajów Trójmorza. Goście spotkania, między innymi z Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, omawiają wyzwania rynków kapitałowych, znaczenie współpracy regionalnej oraz kwestię zwiększenia konkurencyjności regionu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę