Podczas wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda zaproponował, by nową bazę wojsk amerykańskich, która miałaby powstać w Polsce, nazwać Fort Trump, by w ten sposób uczcić obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Zobowiązał się też, że strona polska pokryje część kosztów tworzenia bazy.

Pracownia IBRiS przeprowadziła 5 i 6 października na zlecenie „Rzeczpospolitej” sondaż telefoniczny na 1100-osobowej grupie respondentów, dotyczący tego, czy ewentualna baza powinna nazywać się Fort Trump. Jego wyniki pokazują, że Polacy nie podzielają entuzjazmu Dudy odnośnie do prezydenta USA.

Badanie wykazało, że aż 61,5 procent respondentów nie chce, by uczcić Donalda Trumpa. Jedynie 11,5 procent uczestników sondażu opowiedziało się za takim wyróżnieniem obecnego pierwszego lokatora Białego Domu. Pozostali nie mieli zdania w tej kwestii.

Z badania IBRiS wynika, że najwięcej przeciwników, bo aż 70 procent, inicjatywa prezydenta Dudy ma wśród mieszkańców metropolii powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Nazwy Fort Trump nie chcą też osoby mające ukończoną średnią lub też pomaturalną szkołę (66 proc.) oraz posiadający wykształcenie wyższe (63 proc.).

Ankietowani byli również pytani, jakie programy informacyjne oglądają. Okazuje się, że przeciwnicy Fortu Trump to przeważnie osoby, które wybierają „Wydarzenia” w Polsacie (67 proc.) oraz „Fakty” w TVN (74 proc.). Są to też w większości wyborcy PSL, Koalicji Obywatelskiej – a więc Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej oraz Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej – jak również, w nieco mniejszym stopniu, SLD Lewica Razem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę