W ramach walki z osobami, które unikają podejmowania jakiejkolwiek pracy, na Białorusi powstała baza „darmozjadów społecznych”. Będą one uiszczać wyższe opłaty komunalne.

To już kolejna odsłona walki białoruskich władz z obywatelami uchylającymi się od pracy. W 2015 roku prezydent Aleksandr Łukaszenka wprowadził dekret o „zapobieganiu społecznemu pasożytnictwu”, który nakładał kary na osoby niepłacące podatków przez pół roku. Bezrobotni, których byłoby na to nie stać, mieli być skazywani na dwa tygodnie aresztu i obowiązkowe prace społeczne.

Pomysł Łukaszenki spotkał się jednak z tak ogromnymi protestami społecznymi, że białoruski prezydent sam wycofał się z postanowienia, uzasadniając to tym, że dekret należy „dopracować”.

Najnowszy pomysł na walkę z bezrobociem to stworzenie listy „społecznych darmozjadów”.

Od początku grudnia każdy Białorusin może sprawdzić, czy jego nazwisko figuruje w takim wykazie. W tym celu należy się zgłosić do lokalnych władz i uzyskać login i hasło. Na razie jednak możliwość sprawdzenia jest teoretyczna, ponieważ system internetowy nie działa sprawnie.

Osoby, które znajdą się na liście „darmozjadów społecznych”, będą miały naliczane wyższe opłaty komunalne, na przykład za mieszkanie.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!