Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź nie zostanie pozbawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę stopnia generalskiego. Były biskup polowy Wojska Polskiego został – o czym poinformowała w poniedziałek Nuncjatura Apostolska w Warszawie – ukarany przez papieża Franciszka za krycie przestępstw pedofilii dokonywanych przez księży w podległej mu diecezji.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do postulatów –  m.in. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz byłego Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. Mirosława Różańskiego –  by w związku z decyzją Watykanu pozbawić abp. Głodzia najwyższego stopnia wojskowego, stwierdził, że Duda tego nie zrobi.

– Zgodnie z prawem stopień generalski może zostać odebrany tylko prawomocnym wyrokiem sądu – powiedział rzecznik Pałacu Prezydenckiego portalowi Interia. Dodał jednocześnie, by wszyscy, którzy „wygłaszają takie tyrady” i nawołują do zdegradowania abp. Głodzia, „zapoznali się po prostu z obowiązującym w Polsce prawem”.

Spychalski został również spytany o ewentualne odebranie nadanych abp. Głodziowi odznaczeń i orderów, w tym  Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Komandorskiego OOP. – Jeżeli wpłynęłyby wnioski w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta, to zostaną one przekazane do odpowiedniej kapituły. Z całą pewnością kapituła pochyli się nad takim wnioskiem – odparł Spychalski.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat