Propozycje Krajowej Rady Sądownictwa z sędziami wpłynęły na biurko Andrzeja Dery. Andrzej Duda może zaakceptować wszystkich kandydatów lub nie. Decyzja zapadnie we wrześniu lub w październiku.

– Na pewno wszelkie tego typu sprawy będą wnikliwie analizowane także pod kątem wymogów formalnych. To jest w dokumentach i mogę zapewnić, że zawsze rzetelnie to sprawdzamy – wyjaśniał sprawę prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał także, że „zdarzały się pojedyncze przypadki, kiedy prezydent nie wyrażał zgody na powołanie danej osoby na urząd sędziego”.

Były także wątpliwości co do tego, czy prezydent zaczeka z rozpatrzeniem kandydatur do czasu przeanalizowania ich przez NSA. Odwołania mogą składać kandydaci, którzy nie dostali poparci Krajowej Rady Sądownictwa. Odpowiada. – Pan prezydent stosuje przepisy ustawy, a one jednoznacznie wskazują, że po dwóch tygodniach KRS stwierdza, czy wpłynęły odwołania od decyzji. Jednak odwołanie zainteresowanych nie kwestionuje jej prawomocności i nie wstrzymuje procedury – informuje minister prezydencki Andrzej Dera.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę