Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował dziś, że – „W trakcie jutrzejszego wystąpienia prezydent najprawdopodobniej ujawni co najmniej część pytań referendalnych, które dziś rozważa”. Oświadczenie jest zaplanowane na godz. 11.

Referendum konsultacyjne ws. konstytucji było także tematem dzisiejszych rozmów pomiędzy Andrzejem Dudą, a marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. – Bardzo wyraźny komunikat prezydenta co do tego, że (…) pan prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego, nie ma w tym zakresie żadnych wątpliwości, jest to referendum zapowiedziane przez pana prezydenta, niewątpliwie należy się spodziewać projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego – mówił dziś Mucha.

Zaznaczył także, że projekt będzie przedłożony przez prezydenta senatowi. – Pan prezydent chce zadać pytania suwerenowi, jak wiemy, suwerenem jest naród i ta formuła, społeczna formuła stanowienia prawa i rozmowa na temat konstytucji to jest coś, na czym nam bardzo zależy – dodał.

Rok temu prezydent zapowiadał, że społeczeństwo powinno zagłosować w sprawie konstytucji w rocznicę 100 lat od przywrócenia niepodległości w naszym kraju. Gdy zapadnie ostateczna decyzja o zorganizowaniu referendum, ruszyć ma kampania społeczno-informacyjna.

Na czwartek zaplanowano również „regionalne” rozmowy oraz konsultacje z ekspertami, po czym przemówić ma Duda. W grafiku jest już także następne tego typu wystąpienie dotyczące zmian konstytucyjnych. Zaplanowano je na 3 maja.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę