W  niedzielnej rozmowie w radiu TOK FM prof. Antoni Dudek skomentował 20. rocznicę powstania Platformy Obywatelskiej. Znany politolog  jednoznacznie stwierdził, że PO odniosła sukces wyłącznie dzięki Donaldowi Tuskowi.

– Tusk uważał i miał rację, że Unia Wolności nie potrafi wyjść poza zamknięty inteligencko-wielkomiejski elektorat i marzyła mu się partia centrowa, które uderzy na polską prowincję i to się udało – przypomniał Dudek okoliczności powstania PO, podkreślając siłę odziaływania tej partii w okresie, gdy kierował nią obecny przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

– Nikt nie rządził Polską tak długo jak Platforma Obywatelska, a sam Tusk był 7 lat premierem, co też jest niepobitym rekordem. Platformą potrafił zawiadywać w trudnych momentach, tak że wychodziło jej to na dobre – oświadczył naukowiec, podając jako przykład wydarzenia z 2007 roku, gdy rozpadła się koalicja rządowa PiS-Samoobrona-LPR.

Dudek stwierdził, że Tusk mógł wtedy zbudować nową koalicję z Lepperem i Giertychem, ale wybrał przedterminowe wybory parlamentarne. – I po wyborach z PSL-em powstała najbardziej stabilna koalicja rządząca w czasie III RP – powiedział.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę