„Tego wysokiego odznaczenia państwowego nie mogę od Pana przyjąć. Sprawując najwyższy urząd w państwie, wielokrotnie złamał Pan Konstytucję RP, przyczyniając się do powstania i pogłębiania chaosu prawnego i politycznego w naszym kraju oraz radykalnie osłabiając dotychczas wysoką, zasłużoną pozycję Polski w świecie”, napisał w liście do prezydenta prof. Grzegorz Gorzelak, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

W czwartek „za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie” naukowiec otrzymał od prezydenta Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prof. Gorzelak jeszcze tego samego dnia postanowił zwrócić odznaczenie.

„Przyjmując to odznaczenie przez Pana mi przyznane, wyraziłbym aprobatę dla sposobu, w jaki sprawuje Pan swoją funkcję – czego uczynić nie mogę – i uznałbym, że jest Pan godzien nagradzania obywateli Rzeczypospolitej Polskiej za ich działalność na rzecz dobra Ojczyzny, czego także uznać nie mogę”, wyjaśnił Gorzelak w liście do Dudy swoją decyzję.

Prof. Grzegorz Gorzelak jest kierownikiem Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z licznymi placówkami w Polsce i zagranicą, w tym z Bankiem Światowym, Komisją Europejską, OECD oraz Open Society Institute.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę