Profilaktyczne usunięcie piersi refundowane przez NFZ?

REKLAMA

Ta informacja zapewne ucieszy wiele kobiet i ich bliskich. Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział, że zabieg profilaktycznego usunięcia piersi oraz jajników w przypadku, kiedy kobieta obarczona jest genem BRCA 1, będzie refundowany.

Do tej pory wycięcia zdrowych jeszcze organów NFZ nie refundowało, nawet w sytuacji, gdy istniało bardzo duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się w nich nowotworu. Natomiast taka operacja w prywatnej klinice wyceniana jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

REKLAMA

Ta sytuacja ma się zmienić, pojawiła się nadzieja dla wielu kobiet zagrożonych chorobą nowotworową. Zbigniew J. Król, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia oświadczył: – Ponieważ jest to duży problem społeczny, dotyczy około 100 tysięcy kobiet w Polsce, chcemy jeszcze w tym roku refundację tego zabiegu wprowadzić.

Polscy onkolodzy i genetycy od wielu lat apelowali o takie rozwiązanie. Teraz lekarze będą mogli być spokojni o pacjentki podwyższonego ryzyka. Mając do wyboru profilaktyczną mastektomię, już nie będą one narażone na leczenie onkologiczne, które nie zawsze kończy się sukcesem.

REKLAMA

Refundacja wejdzie w życie prawdopodobnie już w listopadzie. Narodowy Fundusz Zdrowia deklaruje nie tylko opłacenie usunięcia piersi, ale także jej odtworzenie.