REKLAMA

REKLAMA

Sąd rozpatrzył pozytywnie zażalenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i nakazał zbadać wydatki Fundacji Lux Veritatis. Prokuratorzy będą musieli sprawdzić, dlaczego instytucja ojca Tadeusza Rydzyka broniła dostępu do informacji publicznej dotyczącej swojej aktywności finansowej.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska chciała dowiedzieć się, na co poszły milionowe dotacje, jakie w ciągu dwóch ostatnich lat, za czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości, otrzymała związana z Radiem Maryja Fundacja Lux Veritatis z budżetu państwa, w tym z Ministerstwa Obrony Narodowej i resortu spraw zagranicznych. Watchdog zamierzała zbadać, jak zostały wydane pieniądze podatnika przekazane ojcu Rydzykowi, powołując się na art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

REKLAMA

Fundacja redemptorysty odmówiła jednak wyjaśnień na temat przeznaczenia dotacji z państwowych pieniędzy. Sprawa trafiła więc do prokuratury, co na niewiele się ostatecznie zdało, ponieważ w kwietniu 2017 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola uznała, że fundacja dyrektora Radia Maryja miała prawo odmówić odpowiedzi i nie działała umyślnie w tej sprawie. To postanowienie prokuratury zmienił jednak sąd i nakazał prześwietlić podmiot zarządzany przez przedsiębiorczego zakonnika.

– Oznacza to, że teraz prokuratura będzie musiała wszcząć dochodzenie w sprawie o dostęp do informacji o wydatkach Fundacji Lux Veritatis ze środków publicznych – wyjaśnił mec. Adam Kuczyński, pełnomocnik Sieć Obywatelska Watchdog Polska, w rozmowie z portalem Press.pl.

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA