– Nie jest to absolutnie stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce ani w ogóle stanowisko Kościoła katolickiego – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Prymas skomentował w ten sposób wypowiedź Kaczyńskiego z 7 września z konwencji wyborczej w Lublinie. – Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego powszechnie znanego w Polsce systemu wartości. Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła, musi wiedzieć, że poza nim jest nihilizm i my ten nihilizm odrzucamy – mówił wówczas szef partii rządzącej.

Abp Polak odciął się od tego poglądu podczas konferencji „TworzyMy pokój. Wiara w demokracji – czas wyzwań”, która odbyła się warszawskim Muzeum Polin.

– Nie jest to absolutnie stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce ani w ogóle stanowisko Kościoła katolickiego. Gdyby tak było, to moja obecność tutaj byłaby co najmniej dziwna – powiedział abp Polak.

Była to odpowiedź na pytanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku prof. Mirosława Wyrzykowskiego o to, czy pogląd Kaczyńskiego jest zbieżny ze stanowiskiem Kościoła. Jak zauważył prof. Wyrzykowski, wypowiedź prezesa PiS „do tej pory spotkała się z milczeniem, a milczenie jest domniemaną zgodą”.

– Uważam, że to jest wypowiedź, która nie ma nic wspólnego z nauczaniem Kościoła. To może być pogląd, wizja kogoś, kto ją wypowiada – stwierdził hierarcha. – Absolutnie to nie jest wizja Kościoła, która jest związana z Kościołem katolickim. Nie mam żadnych wątpliwości – podkreślił.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę