róże ogrodowe
fot. Pixabay

Wiele osób zapewne zgodzi się z tym, że nie ma piękniejszych kwiatów niż róże. Te rośliny są chętnie uprawiane w ogrodach, ale często też dekorują parki. Niestety z biegiem czasu pachnące kwiaty róż przekwitają. Aby spowolnić ten proces, a tym samym przedłużyć okres kwitnienia roślin, wystarczy zastosować 1 prosty trik.

Jakie róże kwitną najdłużej?

Istnieją takie odmiany róż, które kwitną przez naprawdę długi czas, a niektóre z nich potrafią zakwitać nawet dwukrotnie. Gatunkiem róży pnącej, który warto posadzić w swoim ogródku, jest Ghislaine de Féligonde. Przybyła do nas z Francji, a jej głównym atutem jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także fenomenalny zapach. Jeżeli zależy Ci na przedłużeniu kwitnienia róży, to posadź na swojej działce właśnie tę odmianę. Może ona kwitnąć nawet pięć razy w różnych etapach. Jeśli jednak masz inny gatunek róży i chcesz przedłużyć kwitnienie oraz zmobilizować ją do zawiązywania kwiatów, to usytuuj roślinę w miejscu dobrze nasłonecznionym, bo takie właśnie preferuje.

Kluczowe są także zabiegi pielęgnacyjne. Aby wydłużyć okres kwitnienia, warto je wykonywać. Warto pamiętać tylko o dwóch rzeczach. Dzięki nim roślina będzie kwitła z pełną mocą, aż do końca jesieni.

Tak przedłużysz kwitnięcie róż

Zabiegiem, który korzystnie wpłynie na kwitnięcie róż, jest przycinanie. Rośliny będą wspaniale się rozwijać i zawiązywać mnóstwo kwiatów. Najlepiej przycinać je 2 razy do roku we właściwych porach. Na początku wiosny pozbądź się zwiędłych i uszkodzonych pędów. Usuń także te bardzo drobne i słabe. Z kolei zdrowe skróć na długości ok. 20-30 cm.

Oprócz tego możesz przeprowadzić cięcie letnie. W ten sposób także utrzymasz kwiat dłużej przy życiu. Latem usuń pędy bez kwiatów oraz takie, u których kwiaty już przekwitły. Podczas kwitnienia warto odżywić okazy. Idealnie sprawdzi się ekologiczny nawóz z popularnego zioła.

Nawożenie róż

Poprzez prawidłowe dokarmianie można przedłużyć okres kwitnienia róż. Najlepsza na nich będzie gnojówka z pokrzyw. Ten nawóz wspomoże rośliny podczas wzmożonego kwitnienia.

Róże to urokliwe kwiaty, które mogą być pierwszorzędną dekoracją w ogrodzie, więc należałoby podjąć odpowiednie działania mające na celu przedłużenie kwitnienia rośliny.

Czytaj też: Zastosuj ten trik już w sierpniu. Krzak będzie uginać się od papryki


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!