MAXAR

Amerykańska firma satelitarna twierdzi, że zidentyfikowała miejsce masowego pochówku zawierające około 200 grobów w pobliżu Mariupola, miasta, nad którym siły rosyjskie od tygodni próbują przejąć kontrolę.

Maxar powiedział, że jego obrazy ukazywały ekspansję grobów, która rozpoczęła się pod koniec marca. Miejscowi ukraińscy urzędnicy oskarżają Rosjan o grzebanie tam cywilów Mariupola zabitych przez rosyjskie wojska. Moskwa jeszcze nie odpowiedziała.

Rosyjskie wojska kontrolują większość Mariupola po tygodniach bombardowań i walk, ale niektóre siły ukraińskie pozostają w rozległej hucie w mieście. Prezydent Putin porzucił plany szturmu na fabrykę Azovstal i zamiast tego kazał żołnierzom ją zamknąć.

Domniemany masowy grób znajduje się w pobliżu wioski Manhush, około 20 km na zachód od Mariupola. Maxar powiedział, że były cztery sekcje liniowych rzędów o długości około 85 metrów. Rada miejska Mariupola wydała wcześniej własne oświadczenie oskarżające Rosjan o grzebanie ludności cywilnej w tym samym miejscu.

Rada stwierdziła, że ​​Rosjanie kopią okopy i „używają wywrotek do przywożenia ciał” i dostarczyła własny obraz z lotu ptaka, który według niej był „już dwa razy większy niż pobliski cmentarz”. Burmistrz miasta Wadym Boichenko mówi, że w Mariupolu mogło zginąć dziesiątki tysięcy cywilów.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę