Przewodniczący komisji PE ds. wolności obywatelskich: Rząd PiS idzie coraz bardziej na zwarcie z Unią Europejską

REKLAMA

– Stan demokracji w Polsce stale się pogarsza, podobnie jak stan praworządności i ochrony praw podstawowych – powiedział w niedzielę w rozmowie z radiem RMF FM przewodniczący komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich (LIBE) López Aguilar. W poniedziałek ma zostać zaprezentowany unijny raport dotyczący stanu praworządności i demokracji w Polsce.

Według Aguilara „Polska jest członkiem Unii Europejskiej i jej obywatele chcą być w Unii, ale działania rządu PiS w praktyce prowadzą do swego rodzaju polexitu”. – W ocenie wielu eurodeputowanych rząd PiS idzie coraz bardziej na zwarcie z Unią Europejską – powiedział Augilar.

REKLAMA

Potwierdzeniem tego procesu jest odmowa rządu PiS wykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czyli TSUE. Dotyczą one tzw. reformy sądownictwa przeprowadzonej przez rząd Mateusza Morawieckiego i zatwierdzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Aguilar podkreślił, że oznacza to, że polskie władze wyrzucają Polskę „poza wspólnotę europejskich wartości i poza unijne prawo”, które są istotą UE.

Jak stwierdził przewodniczący komisji, PiS i władze w Warszawie, występując przeciwko UE i dokonując polexitu, uprawiają propagandę, że robią to, ponieważ bronią „polskiej tożsamości narodowej”.

– Uważamy, że można być Polakiem i obywatelem UE – i nawet polski rząd nie ma prawa przeciwstawiać polskiej narodowej tożsamości unijnym wartościom – oświadczył Aguilar.

REKLAMA