Przy granicy z Polską Rosja umieszcza najnowocześniejszą broń! Może paraliżować działania wojsk NATO w Europie!

Jak poinformował w piątek dziennik „Izwiestija”, Rosja rozpoczęła instalowanie w obwodzie kaliningradzkim nowoczesnego systemu walki radioelektronicznej Murmańsk-BN.  System ten może pozbawić łączności okręty wojenne, samoloty i sztaby przeciwnika i działa w promieniu do ośmiu tysięcy kilometrów. Według dziennika Murmańsk-BN nie ma odpowiednika w innych państwach.

   

System Murmańsk-BN przeznaczony jest do zakłócania łączności pasma krótkofalowego. Zasięg tłumienia łączności radiowej wynosi około 5 tys. km, a w idealnych warunkach może zostać zwiększony do 8 tysięcy. Ekspert wojskowy Anton Ławrow w wypowiedzi dla gazety podkreślił, że parametry te „pozwalają na stworzenie zakłóceń na dużym terytorium”. Jego zdaniem Murmańsk-BN „może zakłócić łączność okrętów wojennych, samolotów i oddziałów lądowych w krajach Europy Wschodniej, Środkowej i regionu bałtyckiego”.

W zeszłym roku Flota Bałtycka przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z użyciem systemu Murmańsk-BN, zaś pod koniec 2018 roku wszedł on do uzbrojenia jednej z najbardziej utajnionych jednostek Floty Bałtyckiej, czyli 841. Centrum Walki Radioelektronicznej.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News