Przymrozek w.. lipcu?! Na Dolnym Śląsku temperatura spadła poniżej zera!

Polscy meteorolodzy donieśli, że w nocy ze środy na czwartek temperatura w miejscowości Jakuszyce w województwie dolnośląskim spadła poniżej 0 stopni. Co ciekawe, nie było to jedyne miejsce w naszym kraju, w którym odnotowano przymrozek.

   

Od jakiegoś czasu nad Europą znajduje się wyż, który generuje falę niesamowitych upałów. Wysokie temperatury, sięgające w niektórych miejscach grubo ponad 40 stopni, dotarły również do Polski. Rekordowo pod tym względem było 26 czerwca, kiedy to w Radzyniu w województwie lubuskim odnotowano temperaturę 38,2 stopni. Była to jednocześnie najwyższa odnotowana kiedykolwiek temperatura w tym miesiącu na terenie naszego kraju.

Po fali gorąca, od kilku dni Polskę nawiedziło ochłodzenie, choć z pewnością nikt się nie spodziewał, że może ono przyjąć aż tak niskie wartości. Meteorolodzy donieśli, że w nocy ze środy na czwartek w Jakuszycach niedaleko granicy z Czechami odnotowano -1,3 stopnia C. Mimo to, specjaliści pogodowi przyznali, że nie jest to rekord – w przeszłości w lipcu w tym mieście padały jeszcze niższe temperatury, sięgające nawet -2,5 stopnia.

   

Początek lipca to prognostyk tego, co będzie działo się w Polsce przez cały miesiąc. Nad nasz kraj nadciąga front polarny, który znacząco wpłynie na spadek temperatur. Jego działanie skutkuje wypychaniem ciepłego powietrza przez zimne, a wraz z nim zwiększy się ryzyko wystąpienia gwałtownych burz i intensywnych opadów deszczu.

Według prognoz, w najbliższym czasie na terenie Polski temperatura wynosić będzie maksymalnie 25 stopni, ale z reguły na termometrach w większości miast wartości sięgną od 19 do 21 kreski na plusie. Najniższa temperatura będzie miała miejsce na północy kraju, zaś na Podkarpaciu, według synoptyków, będzie najcieplej.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News