Putin postawi ultimatum Salviniemu? Wicepremier Włoch będzie musiał wybrać między nim a Polakami?

„Corriere della Sera” pisze w sobotnim wydaniu, że lider włoskiej Ligi Północnej Matteo Salvini „szuka sojuszników na scenie europejskiej i wywołuje dezorientację u swego przyjaciela Putina”. Gazeta podkreśla, że prezydent Rosji chce, by Salvini wybrał współpracę albo z nim, albo z Polakami.

   

Włoski dziennik zwraca uwagę, że Władimira Putina i wicepremiera Włoch Matteo Salviniego łączą wyjątkowo dobre relacje. Włoski szef MSW powiedział, że lepiej czuje się w Moskwie niż w Brukseli, a w rosyjskiej stolicy mówił o konieczności zniesienia „za wszelką cenę” w 2018 roku sankcji nałożonych na Rosję po zaanektowaniu przez nią Krymu.

Na tych świetnych stosunkach między Salvinim a Putinem cieniem może położyć się jednak niedawna wizyta włoskiego polityka w Warszawie. Jak pisze Franco Venturini w „Corriere della Sera”, spotkanie wicepremiera Włoch i Jarosława Kaczyńskiego musiało skonfundować Władimira Putina. Publicysta wyobraża sobie nawet rosyjskie ultimatum dla Salviniego: „Drogi Matteo, musisz zdecydować: albo ze mną, albo z nimi”.

   

Venturini na łamach włoskiego dziennika spekuluje, że powstająca „oś włosko-polska” musi stanowić niemały zgryz dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. W związku z tym, że Salvini – poza byłym premierem Silvio Berlusconim – jego „jedyny prawdziwy przyjaciel”, udał się z wizytą do Polski, której rząd „najbardziej ze wszystkich boi się i nienawidzi Rosji”.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News