czarnobyl
fot. Tim Porter / wikimedia

Ukraiński wywiad wojskowy ostrzega przed kolejną prowokacją ze strony Rosji na terenie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Rosyjskie wojsko kontroluje ten obiekt już od kilkunastu dni.

REKLAMA

Jak podaje ukraiński wywiad, Władimir Putin wydał rozkazał przeprowadzić zamach terrorystyczny w elektrowni atomowej w Czarnobylu. „Według posiadanej informacji Władimir Putin wydał rozkaz przygotowania aktu terrorystycznego w elektrowni jądrowej w Czarnobylu” – napisano w komunikacie.

„W kontrolowanym przez wojska rosyjskie obiekcie planowane jest wywołanie katastrofy technogennej, odpowiedzialnością za którą okupanci będą chcieli obarczyć Ukrainę” – powiadomił w piątek ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.

REKLAMA

W komunikacie zaznaczono, że elektrownia jest odcięta od systemów monitoringu MAEA, a także od zasilania prądem. Podkreślono, że energii z generatorów wystarczy jedynie na 48 godzin działania systemów bezpieczeństwa.

Ukraiński wywiad ostrzega przed rosyjską prowokacją

„Okupanci odmówili dostępu ukraińskiej brygadzie remontowej. Do elektrowni wkroczyli, na polecenie Alaksandra Łukaszenki, 'białoruscy specjaliści’. Wśród nich, udając ekspertów, wchodzą rosyjscy dywersanci, którzy mają przygotować zamach” – informuje ukraiński wywiad.

REKLAMA

„W rejonie lotniska zakładów Antonowa w Hostomlu (pod Kijowem) zauważono rosyjskie samochody-chłodnie, zbierające ciała zabitych ukraińskich żołnierzy. Istnieje prawdopodobieństwo, że (Rosjanie) będą ich przedstawiać jako zabitych dywersantów w rejonie elektrowni” – napisano, zarzucając Putinowi „szantaż jądrowy”.