REKLAMA

Glapiński przyłapany przez sąsiadów. Ceny wzrosły
fot. Piotr Malecki | CC BY-SA 2.0

Podczas lutego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Pozostały one więc na dotychczasowym poziomie 5,75 proc., co jest zgodne z przewidywaniami większości ekonomistów.

REKLAMA

Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie została ogłoszona w komunikacie Narodowego Banku Polskiego. Przewidywania rynku zwiastowały ich utrzymanie, dlatego też stopa referencyjna w dalszym ciągu wynosi 5,75 proc.

Niezmienione również poziomy innych stóp

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopa lombardowa wynosi wciąż 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej, redyskontowa weksli – 5,80 proc., z dyskontowa weksli – 5,85 proc.

REKLAMA

– Taki poziom oznacza dodatnią stopę realną po korekcie o bieżącą inflację oraz prognozowaną w horyzoncie 12 miesięcy – piszą w komentarzu eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Z przewidywań ekspertów PKO BP wynika, że pierwszym z powodów takiej decyzji Rady jest inflacja, która w grudniu okazała się nieco wyższa (6,2 proc. r/r) niż wynik, którym dysponowała RPP na posiedzeniu w styczniu (6,1 proc. r/r).

REKLAMA

REKLAMA