Rada Warszawy odebrała w czwartek byłemu metropolicie gdańskiemu arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głodziowi nadany mu w 2005 roku tytuł honorowego obywatela stolicy. Decyzję podjęto w związku z wyjściem na jaw przypadków tuszowania przez hierarchę przypadków pedofilii wśród duchownych oraz ukaraniem go za te czyny przez Stolicę Apostolską.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można odebrać tytułu honorowego obywatela Warszawy. Dlatego też radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o korektę uchwały z 2005 roku i wykreślenie z niej arcybiskupa. Został on poparty przez 41 radnych, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna była nieobecna. Radni PiS odmówili wzięcia udziału w głosowaniu, gdyż ich zdaniem tryb wprowadzenia tego punktu do porządku obrad Rady był „niepoważny”.

Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski uzasadniając wniosek, stwierdził m.in., że przed szesnastu laty stołeczni radni nie mieli pełnej informacji na temat abp. Głodzia. – Po tym, co się ostatnio wydarzyło, uważamy, że należy cofnąć uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa – oświadczył radny KO. Szostakowski podkreślił przy tym, że „honorowe obywatelstwo jest najwyższym wyróżnieniem” w Warszawie, zaś abp Głódź na taki tytuł nie zasługuje.

– Po półtora roku od kiedy złożyłam wraz z grupą radnych wniosek w tej sprawie, po 2 latach od naszego z Joanną Scheuring-Wilegus raportu o tuszowaniu pedofilii. To ważny krok! Czekamy teraz na kroki prokuratury w sprawie Głódźia – powiedziała po głosowaniu  radna Agnieszka Diduszko-Zyglewska.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat