W Grudziądzu tamtejszy radny z Platformy Obywatelskiej Paweł Napolski zwrócił się z pisemną prośbą do prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego o usunięcie popiersia Lecha Kaczyńskiego znajdującego się w centrum miasta przy ulicy Wybickiego.

Radny podkreśla, że Lech Kaczyński był prezydentem komunistycznym i z tego względu podlega przepisom ustawy dekomunizacyjnej. Napolski powołuje się przy tym na słowa obecnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który 27 grudnia ubiegłego roku, komentując podpisane 20 grudnia przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, stwierdził, że w dopiero w tym momencie Polska pożegnała się z komunizmem.

Według Napolskiego słowa Błaszczaka wskazują, że wszystkich poprzednich prezydentów Polski należy uznać za komunistycznych, w tym również Lecha Kaczyńskiego, który był głową państwa w latach 2005–2010, w więc „w okresie, w którym zgodnie z nowo tworzoną historią w Polsce panował ustrój komunistyczny”.

Dlatego zdaniem radnego należy uznać, iż „był on prezydentem okresu komunistycznego, a pomnik upamiętniający jego postać jest pomnikiem upamiętniającym osobę symbolizującą komunizm”. Napolski podkreśla, że swoją inicjatywą wcale nie żąda usunięcia pomnika, a chce jedynie pokazać, jakim krajem absurdu stała się Polska pod rządami PiS.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę