Wiatr, ulewny deszcz, burze, wyładowania – tak przedstawia się pogoda na środę. Synoptycy ostrzegają, że czeka nas najniebezpieczniejsza noc w tym sezonie letnim.

– Niebawem miną dokładnie dwa lata od tragedii w Suszku, gdzie zginęły dwie harcerki, a straty materiale liczono w milionach złotych. Weszliśmy w sierpień, a to miesiąc dość aktywny pod względem burz. Tak będzie i tym razem. Jeśli prognozy się potwierdzą, to nocą ze środy na czwartek będziemy mieli do czynienia z bardzo niebezpiecznym incydentem burzowym – mówił w rozmowie z Wirtualną Polską Gloger pogodowy Jarosław Turała.

Wtorkowa noc również obfitowała w wyładowania, burze i ulewy. Kolejna, ze środy na czwartek, będzie jeszcze gorsza. Aktualnie to ośrodek niżowy o nazwie „Xaver” kształtuje pogodę w naszej części Europy. Jego centrum rozciąga się od Wysp Brytyjskich po Skandynawię. W środę Polska znajdzie się w dolinie krótkiej fali górnej. To w niej odnotowuje się większy przepływ powietrza.

Lokalnie silne porywy wiatru mogą osiągnąć 100 km/h. – Oprócz wiatru, kolejnym zagrożeniem nocą ze środy na czwartek będą nawalne opady deszczu, które mają powodować podtopienia i zalania – przypomina Turała. – Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy burze z gradem w woj.: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz w południowych powiatach województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa – taki apel wystosowało RCB na swoim twitterze.

Pogoda będzie nieprzewidywalna, trudno dokładnie ocenić, gdzie wystąpią największe zjawiska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę