W sobotę przeciw rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego demonstrowali na ulicach Moskwy zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) oraz lewicowych ruchów. Manifestanci wzywali do dymisji rządu i domagali się ustąpienia ze stanowiska prezydenta Władimira Putina. Według policji, protestujących było 6,5 tysiąca. Organizatorzy demonstracji mówią, że w proteście wzięło udział 100 tysięcy ludzi.

Uczestnicy wiecu przynieśli transparenty z hasłami: „Putin, przeżyj ze zwykłej emerytury!” „Ręce precz od naszych emerytur!”, „Podwyższenie wieku emerytalnego to grabież i ludobójstwo”. Siergiej Udalcow, lider Frontu Lewicy, jako główne żądanie demonstrujących wymienił dymisję rządu, wstrzymanie procesu przyjmowania przez parlament ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego i rozpisanie referendum w tej sprawie.

Protesty przeciwko zmianom w systemie emerytalnym odbyły się w sobotę nie tylko w Moskwie, ale także w innych miastach Rosji, w tym w europejskiej części kraju w Petersburgu i Nowogrodzie, a także w miastach na Syberii i Dalekim Wschodzie. Liczba uczestników tych manifestacji szacowana jest od kilkuset do kilku tysięcy osób. W wiecach wzięli udział również zwolennicy założonego przez Michaiła Chodorkowskiego antykremlowskiego ruchu Otwarta Rosja, stronnicy Aleksieja Nawalnego i aktywiści partii Jabłoko.

Obowiązujący obecnie wiek przejścia na emeryturę w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Projekt ustawy wniesiony przez rząd do parlamentu przewiduje, że od przyszłego roku będzie on stopniowo podwyższany i w 2034 roku wyniesie 65 lat dla mężczyzn i 63 lata dla kobiet.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!