To ciąg dalszy afer seksualnych w kościele katolickim. Biskupi z Chile postanowili złożyć rezygnacje z pełnionych funkcji. Informację o podjęciu decyzji przez duchownych przekazał na konferencji prasowej biskup Fernando Ramosa, sekretarz generalny episkopatu. Przyczyną jest ujawniona jakiś czas temu pedofilia księży.

34 biskupów zdecydowało się na rezygnację z urzędu po nadzwyczajnych spotkaniach z papieżem Franciszkiem. Rozmowy te dotyczyły właśnie skandalu nagłośnionego w Chile, a podsumował je specjalny dokument. Stwierdzono w nim, że dostojnicy kościoła chilijskiego niszczyli dowody, jakie świadczyły o seksualnych przestępstwach przedstawicieli kościoła.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję Reuters, wystosowano oświadczenie, w którym biskupi zdają się na decyzję Franciszka, co do ich przyszłych losów. Przy okazji też wystosowano przeprosiny wobec ofiar, obywateli Chile i papieża za zaistniałą sytuację. Nie wiadomo jednak jeszcze czy głowa kościoła przyjęła rezygnacje.

Jak pamiętamy, papież w styczniu poinformował, że będzie oddelegowany specjalny wysłannik, który ma zajmować się badaniem podejrzeń o ukrywanie pedofilów w kościele katolickim.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę