W perspektywie 10 lat zniknie 800 mln miejsc pracy! Rozwój branży IT spowoduje, że niektóre zawody będą zastępowane przez roboty. Których zawodów to dotyczy? Czy Ciebie też może to spotkać?

Automatyzacja nie dotyczy już tylko zakładów produkcyjnych czy placów budowy. Roboty coraz częściej wkraczają w mury szkół, szpitali czy biur. Taka sytuacja jest nieuchronna i należy się do niej przygotować.

Wyniki meczów, raporty giełdowe czy na przykład, informacje o trzęsieniach ziemi są tworze przez superszybkie programy. Dlaczego tak się dzieje? Komputery są szybsze i dokładniejsze. Sprawdzają się tam gdzie zadania są możliwe do przewidzenia i są powtarzalne.

Jak informuje redakcja logo24.pl, McKinsey Global Institute szacuje, że do 2030 r. około 400 do 800 milionów miejsc pracy na całym świecie zniknie. Ludzie zostaną zastąpieni przez maszyny bądź algorytmy. Brookings Institution zaś szacuje, że automatyzacja może zlikwidować co czwarte miejsce pracy w Stanach Zjednoczonych. Aż 50% wszystkich czynności, jakie wykonujemy w pracy, może zostać zautomatyzowana.

Niektóre zawody znikną, ale pojawią się też nowe. Dzięki postępowi technologicznemu powstanie 550 do 890 nowych miejsc pracy. To dobra informacja, bo to oznacza że więcej zawodów się pojawi niż zniknie. Należy się do tego przygotować już teraz i zacząć się uczyć.

Robot nigdy nie zastąpi przywódców, kreatorów czy ludzi, których praca opiera się na tworzeniu relacji z innymi. Warto więc rozwijać kreatywność i empatię. Ważne będą też umiejętności związane z zarządzaniem innymi ludźmi i strategicznym planowaniem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę