Rodzice i terapeuci niepełnosprawnych dzieci załamani! Na czwartek zapowiedzieli protest pod resortem minister Anny Zalewskiej!

1 września wchodzi w życie ustawa o konieczności zatrudniania w szkołach na umowy o pracę. Niepełnosprawne dzieci mogą przez to stracić swoich terapeutów. Oprócz tego nauczanie indywidualne ma już być prowadzone tylko w domu.

Niezadowoleni z nowych przepisów terapeuci, jak i rodzice dzieci z niepełnosprawnościami zapowiadają na 30 sierpnia protest przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Liczą na to, że skoro pisemne prośby kierowane do resortu kierowanego przez minister Annę Zalewską spotkały się z całkowitą obojętnością szefowej MEN, a rok szkolny rozpoczyna się za kilka dni, to tylko wykrzyczenie żądań przed siedzibą ministerstwa może odnieść pożądany skutek.

W ocenie Anny Iwańskiej, dyrektorki Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Edukacja”, nowe przepisy są nieludzkie.

– Dotychczasowe sukcesy terapeutyczne wynikają z faktu indywidualizacji pracy z dziećmi i ich rodzinami. Na każdym etapie pracy specjaliści dobierani są indywidualnie w sposób maksymalizujący korzyści dla rozwoju dziecka. Biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby terapeutyczne, ale i rozkład pracy i zajęć rodziców czy opiekunów – wyjaśnia Iwańska w rozmowie z portalem money.pl.

Obecnie terapeuci wynagrodzenie za swoją pracę otrzymują z subwencji oświatowej. W zależności od poziomu niepełnosprawności dziecka oraz zasobów danej gminy przyznawana jest konkretna kwota. Pieniądze te trafiają na konto przedszkola bądź szkoły, do której uczęszcza dziecko. Placówka oświatowa z kolei opłaca z subwencji faktury wystawiane przez poszczególnych terapeutów, których często wskazali wcześniej rodzice.

 

Terapeuci wyspecjalizowani w konkretnej dziedzinie, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub są już zatrudnieni, nie chcą podpisywać umów o pracę. Zarówno dla rodziców, dyrektorów placówek, jak i terapeutów wymóg określony w ustawie Ministerstwa Edukacji Narodowej to absurd, który wyklucza możliwość prowadzenia skutecznej terapii przy niepełnosprawnych dzieciach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *