– To już nie są żarty. To jest nasze życie. Nie stać nas na spłacanie niczego – powiedział rolnik i radny powiatu bialskiego Marek Sulima na spotkaniu z politykami PSL w Lublinie, komentując brak skuteczności rządu w walce z afrykańskim pomorem świń.

31 grudnia 2015 roku w Polsce stwierdzono cztery ogniska ASF. Obecnie, w połowie marca 2018 roku, jest już ich 108. Ponad dwa lata temu na terenie województwa lubelskiego nie było ani jednego ogniska afrykańskiego pomoru świń. Aktualnie potwierdzono ich już 69. Problem ASF najbardziej dotyczy gospodarstw położonych na Lubelszczyźnie, mimo że jeszcze niedawno w ogóle tu nie występował.

ASF jest nieuleczalną i wysoce zaraźliwą chorobą świń i dzików, która powoduje ogromne straty, ponieważ stado, w którym afrykański pomór świń wystąpi, trzeba wybić i zutylizować.

W związku z rozprzestrzenieniem się ASF rząd zaproponował, by rolnicy, którzy nie będą w stanie spełnić warunków bioasekuracji, składali wnioski o zaprzestanie produkcji. Tylko w powiecie bialskim w ubiegłym roku złożono 1,5 tys. takich wniosków, co stanowi ponad 30 proc. wszystkich gospodarstw produkujących trzodę chlewną w tym powiecie. Zdaniem polityków opozycji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powinien podać się do dymisji.

Przedstawiciele OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiadają, że w związku z trudną sytuacją producentów świń zorganizują akcję protestacyjną.

– To będzie jeden z najbardziej dotkliwych protestów i to jeszcze przed świętami – oświadczył Marek Sulima. – Są potężne gospodarstwa towarowe, które miały milionowe obroty, a teraz zastanawiają się jak przeżyć od pierwszego do pierwszego – wyjaśnił.

Według Krzysztofa Hetmana, europosła i wiceprezesa PSL, od czasu przejęcia władzy przez PiS rolnicy zostali „pozostawieni sami sobie”.

– Nikt nic nie robił, aby ograniczyć tę chorobę wśród dzików, ani aby ochronić rolników przez rozprzestrzenianiem się tego wirusa – stwierdził Hetman.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę