Od katastrofy smoleńskiej minęło już 8 lat. W dalszym ciągu niewyjaśnionych jest wiele kwestii, a sprawa wraku samolotu ciągle jest nieuregulowana. Wraku samolotu rządowego nie ma w Polsce i nie będzie… To ostatni komunikat, który został wydany przez podkomisję smoleńską. Rosja stanowczo odmawia zwrotu wraku TU-154M.

– Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r. przypomina, że mimo jednoznacznej opinii Rady Europy Rosja wciąż odmawia zwrotu wraku samolotu Tu-154M, urządzeń nawigacyjnych i czarnych skrzynek bezprawnie przetrzymywanych przez stronę rosyjską – można wyczytać w zamieszczonym komunikacie podkomisji.

Rzecznik podkomisji Marta Palonek twierdzi, że odmowa oddania wraku ma wszystkie cechy utrudniania śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej.

– W tej sytuacji odmowa Rosji realizacji przepisów ICAO i uchwały komisji Rady Europy ma wszelkie cechy utrudniania postępowania mającego wyjaśnić wszystkie okoliczności śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ostatniego Prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wszystkich dowódców rodzajów sił zbrojnych RP z szefem sztabu generalnego generałem Gągorem, twórczyni Solidarności Anny Walentynowicz oraz reszty przywódców Polski, którzy polegli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. – oznajmiła Palonek.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę