Poniedziałkowy brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował fragmenty raportu „Złoto Moskwy: Rosyjska korupcja w Wielkiej Brytanii” przygotowanego przez Komisję Izby Gmin ds. polityki zagranicznej. Autorzy wzywają w nim rząd Theresy May do podjęcia zdecydowanej walki z rosyjskimi oligarchami, którzy ukrywają swój majątek w Londynie.

Jednym z przejawów bierności władz jest brak reakcji na przekazywanie brudnych pieniędzy bezpośrednio w ręce reżimów, które szkodzą interesom i sojusznikom Wielkiej Brytanii. Jak stwierdza się w raporcie, brak takich działań podkopuje fundamenty polityki zagranicznej Londynu.

Komisja podkreśla, że „odwracanie wzroku od roli Londynu w przechowywaniu pieniędzy uzyskanych w ramach powiązanej z Kremlem korupcji stwarza ryzyko wysłania komunikatu, że Wielka Brytania nie traktuje poważnie konieczności konfrontacji z pełnym spektrum działań ofensywnych ze strony prezydenta Putina”.

Według deputowanych premier May i jej rząd nie wyciągnęli wniosków z próby zabójstwa byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córki, co może tylko zintensyfikować działalność służb Kremla na Wyspach.

Komisja Izby Gmin stwierdza ponadto, że przechowywane w Londynie środki „mogą być wykorzystane w każdej chwili, pośrednio lub bezpośrednio, do wsparcia działań prezydenta Putina mających na celu obalenie międzynarodowego systemu zasad, a także do osłabienia naszych sojuszników i wzajemnie wspierających się organizacji międzynarodowych, na których opiera się polityka zagraniczna Wielkiej Brytanii”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę