Rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła wprowadzanie do swojego arsenału nowej broni. O sprawie poinformował w środę brytyjski dziennik „The Times”. Według gazety, chodzi o system 5P-42 Filin (ros. Puchacz), który wykorzystuje wiązki światła o dużej intensywności. Jego użycie może oślepiać wroga, jak również wywoływać u niego dezorientację, halucynacje i zaburzenia widzenia.

System 5P-42 Filin został opracowany w Instytucie Ludzkiego Mózgu w St. Petersburgu. Jak informuje „The Times”, produkowany jest przez państwową firmę Roselektronika. Do wytwarzania wiązek światła o zmiennej modulacji wykorzystywane są specjalne lasery.

Roselektronika informuje, że nowa broń – oprócz oddziaływania na człowieka – powoduje zaburzenia w pracy urządzeń przeznaczonych do zwiększania w nocy widoczności oraz systemów nakierowywania pocisków.

System 5P-42 Filin został już z sukcesem przetestowany na ochotnikach. Po zakończeniu testów relacjonowali oni, że jego użycie spowodowało, iż nie byli w stanie wycelować broni w stronę obiektu chronionego za pomocą tego światła. Uskarżali się również na nudności i zaburzenia orientacji.

Nowa rosyjska broń została już umieszczona na fregatach „Admirał Gorszkow” i „Admirał Kasatonow”. Znajdzie się też na budowanych właśnie dwóch kolejnych okrętach. 5P-42 Filin ma być również używany na lądzie.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat