William Murphy | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Nawet jeśli SWIFT nie został do końca domknięty (dwa duże rosyjskie banki cały czas nie zostały odcięte od systemu) oddolne sankcje i tak masakrują Rosję. Wiele marek zdecydowało się zaprzestać lub zawiesić działalność w tym kraju. Dostęp do usług zablokowała Rosjanom m.in. platforma Steam – sklep z grami komputerowymi. Kolejnym podmiotem, który zawiesza działalność w Rosji jest szwedzka IKEA. W sieci pojawiło się nagranie, które pokazuje reakcję Rosjan.

O decyzji firma poinformowała na swojej oficjalnej stronie internetowej. Przedstawiciele sieci sklepów przekazali, że w ich oczach obecna sytuacja na Ukrainie jest „wyniszczającą wojną” i po prostu „ludzką tragedią”. Poza tym – jak dodaje szwedzki gigant – rosyjska agresja wywarła dotychczas ogromny wpływ na ludzi. To z kolei powoduje poważne zakłócenia w warunkach handlu oraz tworzy problemy, związane z łańcuchem dostaw.

IKEA podjęła już decyzję o wstrzymaniu dostaw swojego towaru na Białoruś i do Rosji. Skutki wycofania się giganta z rosyjskiego i białoruskiego rynku będą tragiczne dla tysięcy ludzi. To nie tylko brak możliwości zakupu nowych mebli, czy wyposażenia domowego. Pracę w wielkopowierzchniowych sklepach szwedzkiej firmy straci ponad 15 tys. Rosjan i Białorusinów. Jest w tym jednak jakaś metoda. Być może zmusi to część Rosjan do refleksji nad obecną sytuacją.

Już w tym momencie Rosjanie nie zareagowali obojętnie na wieść, że IKEA wycofuje się tymczasowo z Rosji. Ruszyli do sklepów, aby zdążyć nabyć wszystkie rzeczy, których potrzebują, jeszcze przed zamknięciem. Długie kolejki i ruch w sklepach został uwieczniony na nagraniach, które udostępniła agencja prasowa NEXTA.

Paniczny szturm na zagraniczne sklepy w Rosji

Rosjanie pędęm ruszyli do sklepów. Kupują wszystko co się da – meble, zabawki, produkty związane z wyposażeniem domu. Z udostępnionych w mediach społecznościowych zdjęć, wynika, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się nawet… papierowe serwetki.

IKEA to kolejna znana marka, która wycofuje się z rosyjskiego rynku. W czwartek koncern odzieżowy H&M – nota bene także szwedzki – poinformował o zawieszeniu sprzedaży w Rosji. Z rynku tymczasowo wycofały się także popularne marki samochodowe – Audi, Volkswagen czy Ford.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę