rośliny w ogrodzie
fot. Pixabay

Roślinom kwitnącym do prawidłowego wzrostu potrzebne jest odpowiednie wsparcie. Już dawno zauważono, że odżywka z ogórka wpływa zbawienie na różne gatunki kwiatów. Jej magiczne właściwości docenia wielu ogrodników. Podlewanie sadzonek wodą z ogórka daje spektrum korzyści. Jak samodzielnie przyrządzić ten prosty specyfik?

Jak działa odżywka z ogórka?

Ogórki to źródło makro i mikropierwiastków, które są niezbędne roślinom do życia. Zawierają także witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, cukry (sacharydy), które są elementem strukturalnym roślin. Ponadto warzywa sprawiają, że kwiaty są mniej podatne na niskie temperatury. Cyklicznie stosowanie tego nawozu wzmacnia rośliny i mobilizuje je do wzrostu. Dzięki temu lepiej też kwitną.

Przygotowanie ekologicznej odżywki z ogórka jest bardzo proste

1/3 ogórka ścieramy na większych oczkach tarki. Przekładamy do słoika i zalewamy 1 litrem gorącej wody. Pojemnik zakręcamy i odkładamy na minimum 12 godzin, a najlepiej na dobę. Później przecedzamy zawartość, by usunąć cząstki warzywa. Systematycznie podlewamy tym preparatem rośliny kwitnące, które hodujemy na balkonie i w mieszkaniu. Gałązki wkrótce się zagęszczą – ślicznych kwiatów będzie na potęgę.

Jak jeszcze mogą przydać się ogórki?

Z ogórka możemy zrobić nie tylko magiczną wodę do kwiatów. Ogórek wskaże, z jakiego powodu rośliny kwitnące gorzej się rozwijają. Z warzywa odkrój 1 plasterek o grubości najwyżej 1 cm i umieść go na podłożu w doniczce na całą dobę. Po upływie tego czasu prawda wyjdzie na jaw. Jeżeli plasterek będzie gdzieniegdzie uszkodzony, to świadczy o tym, że roślinę zaatakowały szkodniki.

Gdy zaś ogórek nie będzie zniszczony, mierny stan rośliny jest efektem błędów w uprawie. Zależnie od noty spróbuj rozwiązać ten kłopot najwłaściwszym sposobem. Być może zastosowanie środka na szkodniki będzie koniecznością. A jeśli nie, to powinieneś poszukać informacji na temat tego, jak prawidłowo pielęgnować swoją roślinę i nieco zmodyfikować metodę uprawy.

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę